آموزش برنامه نویسی به کودکان


دوره ی فشرده ی زبان برنامه نویسی اسکرچ

مشاهده ی تصاویر آشنایی با دوره

دوره در 12 شهریور 94 برگزار شد.

درباره ی دوره


از آنجا که فناوری در دنیای امروز علاوه بر رو به رشد بودن، در حال تبدیل به یک نیاز برای زندگی است و یادگیری برنامه‌‌ها به امری ضروری تبدیل گشته است، اعضای گروه مردم نهاد شیرازلاگ تصمیم گرفتند در تاریخ 12 شهریور 1394دوره ی فشرده ی آشنایی با برنامه نویسی اسکرچ را برگزار نمایند. دوره آموزشی اسکرچ به صورت یک کارگاه 5 ساعته در طی یک روز، با امکانات عالی و با ایجاد شرایط شاداب و جذاب برای جلوگیری از خستگی کودکان و به صورت رایگان برگزار خواهد گردید. برای شرکت در این دوره از شما هیچ مبلغی دریافت نخواهد شد.
تنها شرط شرکت دارا بودن حداقل سن 9 سال و حداکثر 13 سال می‌باشد.

اهداف • - فرهنگ سازی صحیح استفاده تکونولوژی به کودکان
 • - استعداد یابی و ایجاد انگیزه در کودکان برای برنامه نویسی
 • دید صنعتی کودکان به تکنولوژی، تا از تکنولوژی به عنوان یک ابزار مفید و سودمند استفاده کنند
 • - آشنایی با شیوه های برنامه نویسی
 • - طراحی و برنامه نویسی یک بازی
 • - آشنایی کودکان از ابتدا با برنامه های آزاد

نحوه ی برگزاری


افتتاحیه

ساعت 8 تا 8ونیم افتتاحیه با حضور والدین برگزار میشود. که در آن به توضیح هدف برگزاری این دوره و معرفی برگزارکنندگان پرداخته خواهد شد.

آموزش

بخش اول آموزش در ساعت 8 صبح برگزار میشود. که در آن کودکان در حیطه ی یک پروژه با یک سری از مباحث اسکرچ آشنا خواهند شد.

استراحت و پذیرایی

حدود یک ربع تا نیم ساعت زمان استراحت کودکان است که در این تایم پذیرایی ای برای رفع خستگی صورت خواهد گرفت.

آموزش

بخش دوم آموزش در حیطه ی پروژه ای جدید بعد از استراحت شروع خواهد شد.آموزش ادامه ی مباحث اسکرچ نیز در این بخش ارائه میشود

اختتامیه

در این بخش به کودکان فرصت پرورش خلاقیت داده میشود که خود کودکان پروژه ی مورد نظر خود را تعریف کرده و با کمک مربیان بسازند

دریافت یادبود

در انتهای دوره هدیه ای به عنوان یادبود شرکت در دوره‌ی برنامه نویسی اسکرچ به کودکان داده خواهد شد.


چرا اسکرچ؟

فناوری در دنیای امروز علاوه بر رو به رشد بودن، در حال تبدیل به یک نیاز برای زندگی است و یادگیری برنامه‌‌ها به امری ضروری تبدیل گشته است. آشنایی با برنامه‌نویسی به پیش‌زمینه‌ای برای آشنایی بیشتر با زندگی دیجیتال و دهکده جهانی تبدیل گردیده است. برنامه نویسی در دنیا، بی وقفه در حال رشد می باشد؛ هم اکنون در اروپا، آمریکا و ایران نزدیک به ۱۰ میلیون نفر در زمینه برنامه‌نویسی مشغول به فعالیت هستند که روزانه به تعداد این افراد افزوده می شود،و نیز این صنعت درآمدی ثابت و چشمگیر را به همراه دارد. یک برنامه نویس نیازمند ارتباط قوی با محیط و جامعه خود است و از آنجا که برنامه نویسی به کار گروهی تبدیل یافته، شخص برنامه نویس باید به مهارتهای گروهی بالایی تسلط داشته باشد. این ارتباطات و برخوردها به تشکیل شخصیت اجتماعی و حل مشکلات در زندگی اجتماعی او کمک می‌کند بلاخص اینکه شخص از سنین پایین با برنامه نویسی آشنا شده باشد. از مهارت‌های به دست آمده در برنامه‌نویسی، برنامه‌ریزی و انجام برنامه‌ها با حداکثر دقت، جامع‌بینی گسترده و انجام همه‌ی کارها با کمترین اشتباه است. رشد خلاقیت نیز مهمترین مزیت‌ برنامه‌نویسی به شمار می رود، که به برنامه نویس توانایی نوشتن برنامه بر اساس نیازهای خود و دیگران را می‌دهد و در زندگی اجتماعی و فردی وی تاثیر بسزایی برجا می گذارد، همانگونه که واقف هستیم، رشد خلاقیت و پرورش تفکر از کودکی می تواند سبب ابتکار و انعطاف پذیری بیشتر فرد در دوران بزرگسالی او شود بنابراین آموزش برنامه نویسی به کودکان، قوه نوآوری و ابداع اورا در سنین بالاتر، در هرموقعیتی، افزایش می دهد.

اسکرچ زبان برنامه‌نویسی مناسب کودکان بوده و برای یادگیری به پیش‌نیازی احتیاج ندارد. محیط اسکرچ از طرح‌های آماده و شکلک‌های گوناگون متناسب ذايقه کودکان، که باعث علاقه‌مندی کودکان برای فراگیری آن می‌شود، استفاده نموده و کدهای آماده‌ی آن به صورت اشکال می‌باشد و نیاز کودک به تایپ و نوشتن کد را به حداقل می‌رساند.

کودک با محیطی مبهم برخورد نخواهد کرد بلکه جذابیت این برنامه باعث می‌شود خودش را در برابر بوم نقاشی تصور کند و با استفاده از آن، هم لذت ببرد و هم یادگیری به امری جذاب و نه اجبار تبدیل گردد. از دلایل انتخاب اسکرچ برای این دوره آموزشی این ویژگی‌ها می‌باشد.

مجریان


Mina Riahi

مینا ریاحی عالم

مدرس

Vajihe Nikkhah

وجیهه نیکخواه

مدرس

Parvaneh Cheragh

پروانه چراغ

مدرس

Anahita Azimi

آناهیتا عظیمی

مدرسHadi Yadollahi

هادی یداللهی

مدیر برگزاری طرح

Peyman Lari

پیمان لاری

کارشناس آموزش

Mahshid Hajiani

مهشید حاجیانی

طراح سایت

Vahid Ghorayshi

وحید قریشی

کارشناس آموزش

Amin Khazaei

امین خزاعی

مدیر آموزش

Rahim Firoozi

رحیم فیروزی

مدیر تولید محتوا

Steven Hayati

علیرضا (استیون) حیاتی

طراح

Pooya

ناصر فیروزپور

مدیر تدارکات

Mohammad Shiravand

محمد شیراوند

طراح

Parisa Azimi

پریسا عظیمی

طراح و گرافیست

حامیان


shirazlug
karaneshan
faceit
Shahrdari

حامیان رسانه ای


shirazlug
keyboard Azad

ثبت نام


دوره آموزشی اسکرچ به صورت یک کارگاه 5 ساعته در تاریخ 12 شهریور 1394 در طی یک روز، با امکانات عالی و با ایجاد شرایط شاداب و جذاب برای جلوگیری از خستگی کودکان برگزار می‌گردد. این دوره رایگان بوده و برای شرکت در این دوره از شما هیچ مبلغی دریافت نخواهد شد.


شرایط ثبت نام

 • آشنایی اولیه با کامیپوتر (مهارت کار کردن با کیبرد،ماوس و ...)
 • داشتن حداقل سن 9 سال و حدالکثر سن 13 سال
 • این دوره، دوره ای با ظرفیت محدود میباشد. پس تا تکمیل نشدن ظرفیت فرصت ثبت نام خواهید داشت. اولویت با افرادی میباشد که زودتر ثبت نام کردند
 • بخش ثبت نام سایت در تاریخ 11 شهریور 94 برای انجام بررسی ها بسته خواهد شد. پس اتمام زمان ثبت نام 11 شهریور 94 ساعت 9 صبح میباشد.
 • در صورت تمایل کودکان تبلت یا لپتاپ با خود بیاورند (اختیاری)
img

محل برگزاری


خیابان جانبازان(پودنک) خیابان استاد شهریار، نبش خیابان اقبال لاهوری - فرهنگسرای رسانه
این سایت تحت لایسنس agpl میباشد.